Županija Zapadnohercegovačka neće sufinancirati kupovinu prve nekretnine za mlade na području ove županije.
Potvrdio je to predsjednik Vlade ŽZH Predrag Čović gostujući u podcastu Vrisak i taj stav opravdao statističkim pokazateljima omjera rođene djece u obiteljima koji žive u stanovima i broja rođene djece koja žive u kućama u ruralnim sredinama.
Na upit novinara postoje li mjere sufinanciranja za kupnju prve nekretnine, odnosno planiraju li se, Čović je odgovorio:
– Ne postoje i to nećemo raditi. Tu se prvenstveno misli na kupovinu stanova i smanjenje poreza na kupovinu prve nekretnine, a to je obično stan. Razlog zašto to nećemo raditi je vrlo jednostavan. Mi dajemo oko 11 milijuna KM za demografske mjere, a ukupan prihod od porez na nekretnine je negdje oko 1,5 milijun KM – rekao je između ostalog čelni čovjek županijske vlade i nastavio:
– Statistički podatak je da u stanu u prosjeku živi jedno dijete u prosjeku, obitelj u stanu živi s jednim djetetom, dok obitelj koja živi u obiteljskoj kući ima u prosjeku troje djece – istaknuo je Čović složivši se sa zaključkom voditelja emisije kako stanovi guše demografiju.
Dakle, kad je u pitanju demografska obnova, statistika kaže kako je selo u prednosti nad gradom, a i stručnjaci se slažu kako je za odrastanje djece puno bolje selo nego grad. Izgleda da odrastanje na selu štiti mentalno zdravlje. Npr. studija u kojoj je sudjelovalo gotovo milijun Danaca pokazuje kako djeca koja žive okružena zelenilom imaju čak 55% manje šanse da u odrasloj dobi razviju mentalne bolesti, dok je druga studija pokazala kako su seoska djeca viša u odnosu na vršnjake iz grada.
Općenito je malen broj jedinica lokalne samouprave koje daju subvenciju mladima i one uglavnom još uvijek podjednako potiču obitelji bilo da se odluče na život u selu ili grad, no jedan grad u BiH je krenuo s demografskom mjerom koja bi mogla uvelike doprinijeti opstanku i razvoju sela te tako i demografskom oporavku.
To je Bijeljina gdje gradska vlast, kako bi motivirala mlade da ostanu na selu, daje subvencije mladim bračnim parovima za kupovinu kuća na selu za što je ove godine izdvojeno 175.000 KM, te je najavljeno povećanje sredstava za ovu namjenu, a obitelji dobivaju između 6 i 20 tisuća KM.
Kad je riječ o sredinama u ŽZH, samo u Ljubuškom već nekoliko godina mlade obitelji dobivaju po 4.000 KM iz gradskog proračuna za prvu nekretninu, bilo da se radi o kući ili stanu, dok ostale sredine nisu krenule s ovakvim demografskim mjerama.
Vlasti u Županiji Zapadnohercegovačkoj, kako je navedeno, žele zadržati mlade obitelji na selu i stoga neće subvencionirati kupovinu prve nekretnine za mlade što je uglavnom stan, no ukoliko bi i županija i sve jedinice lokalne samouprave krenule putem Bijeljine, odnosno donijele odluku o sufinanciranju (nado)gradnje ili kupovine kuće i seoskog gospodarstva u ruralnim sredinama, što se zbog sve lošije demografske slike po selima u zapadnoj Hercegovini sve češće i zaziva, možda bi mogli i spasiti sela od gašenja.
0 Primjedbe