Iz Federalne uprave za geodetske i imovinsko pravne poslove, koja je među predlagačima zakona, zajedno sa Vladom Federacije, tvrde za Radio Slobodna Evropa da građevinsko zemljište "ne podliježe zabrani raspolaganja" i da zakon "ne zadire u pitanje državne imovine".
"Ništa se ne daje općinama i županijama, to je kriva percepcija, ništa se ne daje što općine i gradovi nisu imali od 1958. godine nego se omogućava vlasnička tranzicija. Građevinsko zemljište obuhvaća mali dio prostora i teritorije BiH, to je najvažnije zemljište gdje se obavlja najveći dio poslovnih aktivnosti, i najviša je stopa prometa u oblasti građevinskog zemljišta", kaže za Radio Slobodna Evropa Goran Brkić, tajnik u Federalnoj upravi za geodetske i i imovinsko pravne poslove.
Brkić dodaje i da je zakon pripremala struka, bez, kako navodi, "inputa politike".
"Možda je to problem, jer nismo imali smjernice od strane politike kada pripremate zakonska rješenja određenih spornih pitanja i konfliktinih situacija. Puno je lakše raditi na propisu kada imate smjernice iz politike, ovo je prijedlog struke", kaže Brkić za RSE.
Inače, prije tri godine, a i sada, zakon o građevinskom zemljištu nije podržala nadležna komisija Parlamenta Federacije.
Za predsjednika povjerenstva Salku Zildžića posebno je sporan član četiri koji se odnosi na raspolaganje građevinskim državnim zemljištem.
I pojedini zastupnici u Parlamentu Federacije tvrde da zakon nije usklađen sa ustavom.
"Mi bi napravili ono što je Milorad Dodik u RS-u radio i mi bi na neki način amnestirali svaki Dodikov pokušaj da državno zemljište koristi na neustavan način", kaže Mirsad Zaimović, šef Kluba opozicijske Stranke demokratske akcije u Parlamentu Federacije BiH.
Alma Kratina iz opozicione Demokratske fronte kaže za RSE da Federacija ne smije biti podrška rješenjima koja će dovesti u pitanje zakon o državnoj imovini koji se treba usaglasiti na nivou BiH.
"Ne smijemo doprinijeti pravnoj nesigurnosti i da stanemo na put donošenju zakona koji zadire u pitanje državne imovine. Ljudi nisu svjesni opasnosti koje nosi ovaj zakon. Mi moramo štiti ustav, a ne raditi protiv njega", kaže Kratina za RSE.
Trenutno je na snazi zakon o građevinskom zemljištu koji je 2004. godine donio visoki predstavnik u BiH. Inače, građevinsko zemljište smatra se dobrom od općeg interesa.
'Rasprodaja' državne imovine
Državnom imovinom u BiH zabranjeno je raspolagati od 2005. godine, kada je tadašnji visoki predstavnik u BiH Paddy Ashdown nametnuo Zakon o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom.
Ovaj zakon na snazi je dok domaće vlasti ne usvoje novi zakon kojim će riješiti pitanje raspodjele državne imovine, ali do danas o tome nema političkog konsenzusa.
Unatoč zakonskoj zabrani, vlast u Republici Srpskoj godinama prodaje državnu imovinu tvrdeći da je ona vlasništvo tog entiteta.
Posljednji primjer je prodaja šumskog zemljišta na Jahorini, nakon čega je reagirao Ured visokog predstavnika (OHR) i Pravobranilaštvo BiH, kao institucija nadležna za zaštitu državne imovine.
A reagiralo je i državno tužiteljstvo koje je formiralo predmet.
Istovremeno, propisi i u Federaciji BiH godinama omogućavaju praksu pretvaranja šuma u građevinsko zemljište. Tako su na mjestu nekadašnjih šuma u tom entitetu "nicali" rudarski kopovi, kamenolomi i apartmanska naselja.
Radio Slobodna Europa
0 Primjedbe