Pravosuđa sve zatvorenija za javnost: Županijsko tužiteljstvo ŽZH među najlošije ocijenjenim tužiteljstvima

Županijsko tužiteljstvo Županije Zapadnohercegovačke je među najlošije ocijenjenim tužiteljstvima prema istraživanju Indeksa transparentnosti pravosuđa kojeg je proveo Transparency International.

Tužiteljstva u Hercegovini su najlošije ocijenjena prema ovom istraživanju pa od Županijskog tužiteljstva Županije Zapadnohercegovačke samo lošije stoje još tužiteljstva u Bosansko-podrinjskoj i Hercegovačko-neretvanskoj županiji te Okružno javno tužiteljstvo u Trebinju, dok su općinski sudovi u Mostaru, Sarajevu, Kalesiji, Doboju, Zvorniku i Srebreniku najlošije ocijenjena među sudovima.

Najlošije institucije po ovom parametru ujedno su i one koje pokazuju zabrinjavajuću nespremnost institucija da se ozbiljno suprotstave korupciji, navodi TI.

S druge strane, Županijski sud u Zenici, Tužiteljstvo Brčko Distrikta BiH, Općinski sud u Zenici te Vrhovni sud Republike Srpske su među najbolje ocijenjenim pravosudnim institucijama u BiH.

Transparentnost pravosuđa ključna je za odgovornost institucija, povjerenje građana i borbu protiv korupcije, no analiza TI BiH i BIRN-a BiH pokazuje da sudovi i tužiteljstva u BiH i dalje ne zadovoljavaju osnovne standarde otvorenosti. Istraživanja ukazuju na proizvoljnu primjenu zakona o slobodi pristupa informacijama, česta kašnjenja, nepotpune odgovore i kršenje zakonskih formi. Ovi rezultati odražavaju širi trend ograničavanja prava na pristup informacijama, što je TI BiH prepoznao još 2023. u kritikama na Prijedlog zakona koji umanjuje postojeća prava i nije usklađen s međunarodnim standardima.

TI BiH stoga podsjeća sve predstavnike institucija, a naročito iz oblasti pravosuđa, na važnost prava na slobodu pristupa informacijama i značaj proaktivne transparentnosti kao ključnih mehanizama za ostvarivanje prava građana i unapređenje pristupa pravdi, čime se jača odgovornost i integritet javnog sektora – što su ključne pretpostavke za efikasno suzbijanje korupcije, navedeno je.

Ako ste propustili:

Objavi komentar

0 Primjedbe