Javne nabave su rak-rana BiH: Ispod žita nestale milijarde


Javne nabave su rak-rana i predstavljaju leglo korupcije, a malverzacije u tim procesima koštale su BiH u posljednjih osam godina minimalno dvije milijarde maraka, koje su se na “zakonit” način prelile u džepove pojedinih javnih službenika ili privilegiranim privatnim tvrtkama.

Upozoravaju na ovo iz banjalučke Udruge građana “Tender”, ističući da javne nabave godinama unazad predstavljaju najveće društveno zlo, ne samo po ekonomsko i socijalno, već i po ukupno političko i moralno stanje društva.

Političke elite shvatile su da oko pet milijardi maraka, koliko se u prosjeku godišnje troši u javnim nabavama robe, usluga i radova, predstavlja neusporedivo najizdašniji izvor sredstava za mogućnost legalnog bogaćenja. Takav poduhvat u režiji najodgovornijih u državi omogućen je rupama koje postoje u aktuelnom Zakonu o javnim nabavama, koji je u više navrata trpio određene korekcije, ali nikada ozbiljnije – istaknuli su iz ove udruge.

Prema riječima člana Predsjedništva “Tendera” Rajka Kecmana, ovaj zakon je doveo do toga da BiH postane jedna od najkorumpiranijih zemalja u svijetu.

Nažalost, sve je krenulo još davne 2009. i nastavilo sve do danas. Tada je otpočeo sunovrat transparentnosti i rasta korupcije. Te godine izvršene su određene izmjene Zakona o javnim nabavama i podignut novčani cenzus za konkurentske zahtjeve, čime je otvoren prostor za cijepanje većih javnih nabava na manje netransparentne. Sve ovo je ohrabrilo pojedince u ugovornim organima da sprovode pregovaračke postupke bez objave obavještenja – kaže Kecman.

Bivši direktor Agencije za javne nabave i stručnjak u ovoj oblasti Đenan Salčin u intervjuu za Fokus.ba analizirao je niz gorućih pitanja vezanih za oblast javnih nabava koja sve više postaje rak-rana ovog društva u smislu zloupotrebe javnog novca.

U svakoj branši imate po maksimalno 3-4 ključna igrača koji onda dijele kolač shodno prethodnom dogovoru. To je upravo rezultat ogromnog broja tendera koji se završe samo sa jednom ponudom, pa iako je predviđena i e-aukcija stvarna konkurencija ne postoji. Ako i imamo dodatnu ponudu ona služi samo kao prateća u svrhu osiguranja pobjede – ukazao je Salčin na način izvlačenja javnog novca u privatne džepove.

Zanimljivo je da Agencija za javne nabavke sve strateške ciljeve i poboljšanje procesa javnih nabavki planira kroz usvajanje novog Zakona o javnim nabavkama, međutim svi dosadašnji pokušaji od 2014. godine da se to zakonsko rješenje unaprijedi su propali, prenosi Bljesak.info.

Objavi komentar

0 Primjedbe