Je li pošteno da korisnici najnižih mirovina u FBiH uvijek dobiju najmanje povećanje, može li se to promijeniti?

Je li pravedno da kod povećanja mirovina uvijek najmanje dobiju oni sa najnižim mirovinama, dok oni sa većim mirovinama dobiju i veće povećanje.

Redakciji Faktora obratilo se više umirovljenika s tim pitanjem.

- Najgore uvijek prođu oni koji su od ove države dobili minimalne mirovine. Kada sam odlazila u mirovinu imala sam više od 30 godina staža i sada imam najnižu mirovinu koja nije niti 600 KM, niža je od regresa ili paušala političara. Zašto se to ne promijeni? Sada se, slušamo mjesecima, rade izmjene Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju FBiH pa neka i to promijene. Neka ta povećanja budu pravednija - govori čitateljka iz Sarajeva koja je u mirovini blizu 30 godina.

Mustafa Trakić, član Upravnog odbora Saveza udruga umirovljenika Federacije BiH kaže kako se i oni slažu da je takvo povećanje mirovina nepravedno.

- Mi tu ne možemo ništa iako je premijer naglašavao da će ići linearno povećanje, ne može. Kako će oni to riješiti... I mi bismo voljeli da ne ide jednako povećanje tri posto svima, nego da ide za mirovine do 1.000 KM deset posto, iznad te cifre da ide pet posto, iznad 1.500 KM da ide tri posto. I mi bismo voljeli da se to može uraditi - govori Trakić.

Faktor je zatražio komentar u Federalnom zavodu za mirovinsko i invalidsko osiguranje, pitali su je li pošteno da korisnici najmanjih mirovina uvijek dobiju najmanje povećanje.

Nezahvalno je reći šta jeste, a šta nije pošteno 

- Mirovine se ostvaruju, a potom i usklađuju na temelju Zakona i prikladno je govoriti samo o tome jeli nešto zakonito ili nije zakonito. Mirovine se usklađuju prema zakonu u određenom postotku i jasno je da će korisnik s minimalnommirovinom primiti manje novaca, ako gledamo u apsolutom iznosu, iako u istom postotku, nego neko čija je mirovina znatno veća od minimalne.

S druge strane korisnici čija je miroivna znatno veća od minimalne ili od prosječne, za radnog su vijeka uplaćivali i znatno više iznose doprinosa. Stoga je nezahvalno reći šta jeste, a što nije pošteno - rekao je za Faktor Tomislav Kvesić, glasnovogovornik Federalnog zavoda MIO.

Prema posljednjim podacima Zavoda MIO u FBiH je 236.156 osoba sa najnižom mirovinom.

Faktor

Objavi komentar

0 Primjedbe