Među braniteljskom populacijom, nekadašnjim pripadnicima HVO-a, ostvarivanje mogućnosti dobivanja invalidske mirovine u Hrvatskoj postala je "vruća" tema i to nakon što su na prijedlog Vlade premijera Andreja Plenkovića u Hrvatskom saboru izglasane Izmjene i dopune Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji, a predsjednik Zoran Milanović isti potpisao u prosincu 2023. godine.
Ovaj zakon stupio je na snagu 1. siječnja prošle godine te su tisuće nekadašnjih pripadnika HVO-a krenule u prikupljanje potrebne dokumentacije u nadi za ostvarivanje statusa, piše Dnevni list.
To pravo, prema ovom Zakonu, imaju svi pripadnici HVO-a, s hrvatskim državljanstvom, a kojima je u nadležno povjerenstvo za reviziju u BiH utvrdilo status RVI od 20% do 100% tjelesne invalidnosti po osnovu oboljenja ili ozljeđivanja.
Neslužbene informacije govore kako je proteklih godina čak više od 60.000 branitelja predalo dokumentaciju u MIO RH. Međutim, vrlo brzo kod većine su splasnule nade jer im MIO šalje odbijenice zbog nepotpune dokumentacije, odnosno, neispunjavanja zakonskih uvjeta.
Tek četiri posto branitelja dobilo rješenje o invalidskoj mirovini
Kako piše Braniteljski portal, postotak onih koji su do sada uspjeli dobiti pozitivno rješenje o invalidskoj mirovini je tek 4%, u odnosu na njih 96% koji su odbijeni. Kako navodi njihov izvor, u najvećem broju takvih rješenja se navodi kako pripadnici HVO-a, RVI između ostalog nisu dostavili medicinsku dokumentaciju o kontinuitetu liječenja.
Međutim, ovaj razlog drže diskriminirajućim, pozivajući se na pravomoćno rješenje drugostupanjskog organa o statusu RVI, a koje je proizlazilo i iz ocjene i pregleda liječničkih povjerenstava u BiH i medicinske dokumentacije prema kojoj je utvrđivan postotak invalidnosti.
Tako se mnogi branitelji, zbog odbijenica iz Hrvatske osjećaju - prevareni. Za prikupljanje potrebne dokumentacije utrošili su i do 500 KM, nadajući se dobivanju statusa i invalidskoj mirovini iz Hrvatske.
Ministarstvo demantira: Nije odbijeno 94% već oko 30%, ali…
Ipak, iz Ministarstva hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata RH za Braniteljski portal je došlo pojašnjenje. Ističu kako broj od 96% odbijenih zahtjeva pripadnika HVO-a, RVI-a, nije točan, te da se on prema njihovoj statistici kreće oko 30%.
Međutim, ono što mijenja stvar je da se postotak od oko 30% koje spominje ministarstvo branitelja, odnosi na zahtjeve čak od 2019. godine do danas - po osnovu ranjavanja ili zatočeništva, a potom pripadnicima HVO-a, RVI koji imaju postotak invaliditeta 80% i više po osnovu oboljenja ili ozljeđivanja, te konačno onima koji predaju zahtjeve po osnovu oboljenja ili ozljeđivanja, a imaju postotak RVI od 20% do 100%.
Kao glavne razloge odbijanja zahtjeva za invalidsku mirovinu pripadnicima HVO-a iz hrvatskog ministarstva navode nedostatak kontinuiteta liječenja, odnosno dostave validne medicinske dokumentacije od 2005. godine do danas, kao i da je zakonska obveza ministarstva izvršiti uvid u medicinsku dokumentaciju svih razvojačenih Branitelja HVO-a o kontinuitetu njihovog liječenja, od 2005. i nadalje.
Ukoliko takva medicinska dokumentacija nedostaje, kako se navodi, njihovi zahtjevi za invalidsku mirovinu nisu validni, odnosno zahtjev za ostvarivanje prava na invalidsku mirovinu je nepotpun.
"Svi razvojačeni Branitelji HVO-a, RVI-i koji su dobili negativna rješenja na koja se nisu žalili u upravnom postupku, a koja su postala pravomoćna i konačna, imaju pravo pod istim uvjetima kao i prvi put, podnijeti ponovno zahtjev za ostvarivanje prava na invalidsku mirovinu u RH, jer to pravo nije ograničeno nikakvim zakonskim rokovima koji im onemogućavaju ostvarivanje njihovih prava, odnosno predaju njihovih zahtjeva kao i prvi put", poručeno je, kako piše Braniteljski portal, bivšim pripadnicima HVO-a koji su dobili odbijenice.
Prilika za 'lovce u mutnom'
Koliko će ova mogućnost ponovnog slanja dokumentacija i zahtjeva utješiti bivše pripadnike HVO-a, teško je ocijeniti. Ali, kako neslužbeno doznaje Dnevni list, brojni zahtjevi uistinu su nepotpuni i bez popratne medicinske dokumentacije, bez obzira što posjeduju pravomoćno rješenje o stupnju invalidnosti.
Informacije su kako je, za sada, samo u ŽZH-u 670 bivših pripadnika dobilo odbijenicu, a tek njih 10-ak riješeno je pozitivno. Ove odbijenice odnose se na zahtjeve po osnovu zakona o braniteljima koji je na snagu stupio početkom prošle godine.
No, među razočaranim braniteljima česta tema su i brojni "lovci u mutnom" koji, za značajan novac i hvaleći se svojim "vezama" u pojedinim hrvatskim institucijama, nude pomoć u o ostvarivanju invalidske mirovine, što u krugovima branitelja stvara još veću ogorčenost.
2 Primjedbe
JBG PROSLI IZBORI PA IM NETREBAMO A DA HERCEGOVINA PUSTI TENKOVE DOSLI BI DO ZADRA I CAO TO NIKO NE KONTA SAD NAS ODBACISE KO STARE TENE BRUKA UMJESTO DA TO ZAVRSE DA HRVATSKI ZIVALJ MOZE DOSTOJNO ZIVJET NA OVIM PROSTORIMA TO JE BRIGA ZA BIH HRVATE I OSTA PO ONOJ OBMUJIVIVSULJIVNEMOJVMEVBRANITVIVPOMAGATVBGTVVISE DOBIVDEGENEK ZALOSNO AL ISTINITO PONOSNI SMO STO SMO HRVATI IPAK
OdgovoriIzbrišiUz sve smicalice ucjene iznude novca , javnog traženja ako oćeš da dobiješ postotak tribaš donit cca od 2 - 10 tisuća maraka iako imaš sve dokaze da si stvarni a ne lažni invalid , meni osobno je Dr. Džambas u Novoj Biloj uzeo 500 km zvao me kući preko svojih igrača da moram osobno donijeti jer će predmet ubrzo na vještačenje i donio sam prošlo je možda desetak dana dolazi mi rješenje 60% koje je već bilo riješeno sa datumom od prije od prilike godinu i pol dana , da nisam donio novac još bih čekao rješenje , mnogi znaju od prilike kad je komisija radila u Novoj Bili ........... itd. preduga je cijela priča !!!
OdgovoriIzbriši