Iako bismo svi voljeli da se kvar vozila usred vožnje i nasred ceste nikada ne dogodi, ipak je dobro znati što učiniti u tom slučaju, pa makar nam to znanje nikada i ne zatreba.
Kvar vozila nikada nije ugodna situacija. No, što učiniti ako je na automobilu pukla guma i pri tome se iskrivila felga jer ste naletjeli na rupu na cesti ili je pak na vozilu neki problem s motorom i slično.
Nakon uklanjanja vozila sa ceste ukoliko je to moguće te poduzimanja svih neophodnih mjera kako ne bi bila ugrožena sigurnost drugih sudionika u prometu sljedeće je pitanje što dalje učiniti s vozilom?
Zvati mehaničara da izvrši popravak na mjestu nezgode ili zvati vuču? I jedna i druga opcija predstavljaju nemali trošak koji bi platili iz svog džepa.
Međutim, ne morate niti jedno niti drugo ukoliko vam je automobil registriran.
Naime, Auto moto savez u BiH nudi usluge pomoći na cesti za građane koji posjeduju vozila registrirana u Federaciji BiH.
Auto moto savez u Bosni i Hercegovini na osnovu Ugovora sa JP Ceste FBiH poslove “Pomoć-Informacije” na javnim cestama dužan je svim građanima sa registriranim vozilom u Federaciji BiH bez naknade pružiti najviše jednu uslugu na osposobljavanju vozila u tijeku mjeseca, a maksimalno tri usluge godišnje, i to dvije usluge popravka vozila na cesti i jednu uslugu prijevoza vozila.
Besplatne usluge pomoći na cesti se mogu dobiti pozivom na telefon 1288 ili 036/331-991, i podrazumijevaju:
1. Informacije o stanju i prohodnosti cesta i uvjetima na vožnju u Bosni i Hercegovini,
2. AMSBIH je dužan, ako utvrdi da se vozilo do 3,5 t najveće dozvoljene mase ne može staviti u mobilno stanje, izvršiti uklanjanje vozila sa kolnika tako da će ga besplatno prevesti do svoje baze, najbliže registrirane servisne radionice za opravku vozila ili do odgovarajućeg parkinga po zahtjevu vlasnika na udaljenost od maksimalno 10 km.
3. Vozila koja se nalaze u kvaru na privatnim prostorima i prostorima za mirovanje mogu se pružiti besplatne usluge opravke vozila na licu mjesta s ciljem stavljanja vozila u mobilno stanje, s tim da će prednost imati vozila koja trebaju pomoć na cesti, ali ista nemaju pravo na besplatne usluge prijevoza jer ne ometaju promet za druga vozila i sudionike u prometu.
U slučaju značajnog povećanja poziva za pomoć na cesti, prednost će imati oni koji traže intervenciju na cesti većeg ranga u odnosu na cestu nižeg ranga.
AMSBIH je dužan pružiti besplatne uslugu pomoći na cesti u sljedećim županijama:
– Hercegovačko-neretvanska županija (Mostar, Čitluk, Čapljina, Stolac, Neum i Ravno)
– Zapadno-hercegovačka županija (Grude, Ljubuški, Široki Brijeg i Posušje)
– Hercegbosanska županija (Livno, Tomislavgrad, Kupres, Glamoč, Drvar i Bosansko Grahovo)
– Srednjobosanska županija (Kiseljak, Kreševo, Fojnica, Vitez, Busovača, Jajce i Dobretići)
– Posavska županija (Orašje, Odžak i Domaljevac-Šamac)
0 Primjedbe